Jump to content
Sign in to follow this  
Kelly Quirk

IPMS Region 5 Convention

Recommended Posts

The Regional Convention for Region 5 will be held on Saturday May 19 in the greater Kansas City Area, hosted by IPMS/West Central Missouri.

 

Location:

 

Holiday Inn

8787 Reeder Road

Overland Park, KS 66214

913-888-8440

www.holidayinn.com/overland-parkw

 

 

You can also follow the information on our club website at: www.ipmswcmo.org

 

Contest Theme: In the Movies: Any model related to big screen or TV events is elligle for a special award.

 

Vendor Information: Vendor tables are priced very reasonable, and sold on a first come first served basis. Space is limited, please book early!

 

Vendor tables are $30.00 each for the first 3 and $25.00 for every table after that. Contact Vendor Coordinator - Marty Nevshemal

 

The club is also seeking trophy sponsorship to help with the high costs of the convention. Please consider helping out your fellow IPMS Club and sponsor a package. Complete details will be available soon on our website. Or contact our Sponsorship Coordinator: Kelly Quirk

 

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

One month from today!!

 

http://www.ipmswcmo....ntest/index.htm

IPMS WCMO “Show Me State Modelers”

are proud to announce hosting of the

Region 5 Convention

Saturday, May 19, 2012

Holiday Inn and Suites – Overland Park West

8787 Reeder Road, Overland Park, KS 66214

Registration Starts at 9 am; Awards at 3:00 pm

Contest Website: www.ipmswcmo.org Contest Chairman: ipmswcmoc@yahoo.com

Trophies & Awards:

 

Grand Judges Award

Best of Special Theme

Best of Aircraft

Best of Automotive

Best of Armor & AFV’s

Best of Figures

Best of Dioramas

Best of Spacecraft & Sci-Fi

Best of Naval

Best of Miscellaneous

1st, 2nd, 3rd for each category

Honorable Mention (Certificate)

Contest Entry Fees

Adults: $15 for 3 models;

$2 each entry thereafter

Juniors: (age 17 & under)

$7 unlimited entries

Visitors: $2

Huge Raffle!!!

Tickets $1 each Or 6 for $5

Great Vendors!

Check website for latest list.

Contact chairman to vend.

$30 each 6 ft. table: 1 – 3

$25 each 6 ft. table: 4+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Has anyone posted any photos or results from this 2012 Region 5 Convention?

 

Ed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not yet Ed. My wife was the photographer and she is our webmaster, and right now she is down with a serious case of bronchitis. It'll most likely be next week sometime before we get them up.

Share this post


Link to post
Share on other sites

My Wife's bronchitis has turned into full blown pneumonia, so we are still running behind. At any rate, here are the results for the 2012 Region 5 Convention. We will have all the pictures posted soon on our website.

 

2012 IPMS/USA Region 5 Convention - Winner's List

B-1: 1/48 Single Engine Prop, Allied

First: F4F-4 Wildcat, Ron Hilker

Second: FG-1D, Kevin Degenkolbe

Third: A1-J, Randy Fields

B-2: 1/48 Single Engine Prop, Axis

First: ME 509, Paul Kester

Second: BF 109, John Nichols

Third: HE 126 A-1, Greg Farrell

B-3: 1/48 Single Engine Prop, Pre WWII

First: Curtiss Hawk II, Doug Halton

Second: Pitcairn Auto Gyro, Ron Reynolds

Third: DR1, Paul Sarbacker

B-4: 1/48 Single Engine Jet, USA

First: F-80, Ray Powers

Second: A-7K, Scott Hackney

Third: RF-100A, Doug Hatton

B-5: 1/48 Single Engine Jets, all others

First: Mig-21MF, Randy Fields

Second: Mig-21MF, Tyler White

Third: Mig-23S, Frank Holsburg

B-6: 1/48 Multi Engine Prop

First: Azur, Bill Pettyjohn

Second: PV-1 Ventura, Randy Fields

Third: ME110E, Ross Petra

B-7: 1/48 Multi Engine Jet

First: F/A-18A, Kelly Quirk

Second: HO229, Scott Hackney

Third: RF-4C Phantom II, Tyler White

B-8: 1/72 Single Engine Prop/Jet

First: I-16, Marc Randall

Second: Siemans Schuckert DIII, Stuart Malone

Third: Sopwith Camel, Chris Rhiner

B-9: 1/72 Multi Engine Prop/Jet

First: DC-4, Jarrod Booth

Second: BV-222, Ron Hilker

Third: EC-121K, Jim Triola

B-10: 1/32 Prop

First: SE-5, Bill Pettyjohn

Second: P-51D, Steve Siebers

Third: P-40B, John Curatola

B-11: 1/32 Jet

First: SU-30, Brian Leitch

Second: F-4J, John Curatola

Third: Harrier, Stuart Vanderyort

B-12: Helos/Misc

First: MH-53E Sea Dragon, Kelly Quirk

Second: Wallis Autogyro, Ed Burgess

Third: UH-1D Huey, Thomas Bogacki

C-1: GM/Ford/Chrysler Vehicle

First: Dodge DUD, Ken Leslie

Second: 57 Chevy, Alyn Loya

Third: 2009 Vette, Nancy Leslie

C-2: Foreign - any non USA vehicle

First: Cube, Ken Leslie

Second: Mad Max, Paul Kester

Third: Beetle, Scott Adams

C-3: Race Cars, any type

First: Honda Formula, Ken Leslie

Second: Racing Revel, Bill Davis

Third: Porche 917, Scott Adams

C-4: Custom Vehicles

First: 1940 Ford, Alyn Loya

Second: Riviera, Ken Leslie

Third: 1962 Thunderbird, Steve Barnes

C-5: Motorcycles

First: Yamaha YZF-R1, Joe Lotz

Second: Honda Supercub, Marc Randell

Third: Ducati, Scott Adams

C-6: Trucks, Fire/Rescue, all others

First: 1940 Ford Sedan, Gina Davis

Second: 1940 Hustin Sweeper, Danny Downs

Third: 99 Dodge Pickup, Alyn Loya

D-1: 1/35 Closed Top Allies to 1945

First: Sherman Jumbo, Scott Hoffland

Second: Ram II 1943, Rob Feehan

Third: T-34 1940, Ross Petra

D-2: 1/35 Closed Top Axis to 1945

First: Panther G late, Scott Hoffland

Second: Flak Panzer, George Redden

Third: King Tiger, Adrian Hall

D-3: 1/35 Closed Top Nato after 1945

First: Chieftain MK-11, Rob Feehan

Second: M-60A1, Scott Johnson

Third: M-48A3, Terry Barrow

D-4: 1/35 Closed Top other after 1945

First: T-72, Shane Curtis

Second: Iraqi T-55, Scott Johnson

Third: T-72M1, Terry Barrow

D-5: 1/35 Open Top Soft Skin

First: Marder 3 Pak 36, Tom Bogacki

Second: Marder II, Daryl Rhoades

Third: M-10 Tank Destroyer, Ray Powers

D-6: 1/35 Jeeps/Armored Cars/Halftracks

First: SD KFZ 234/3, Scott Hoffland

Second: Maxx Pro MRAP, Kelly Quirk

Third: Chevy & Breda Machine Gun, Marc Randall

D-7: 1/35 Artillery

First: 88 Flak 37, Tom Bogacki

Second: Flak 37, Scott Hoffland

Third: Quad Gun Tractor, Terry Barrow

D-8: 1/48 Tracked

First: M4A-1 Sherman, Randy Fields

Second: KV-1, Adrian Hall

Third: T-34/76, Kevin Degenkolbe

D-9: 1/48 Wheeled

First: M-8, Kevin Degenkolbe

D-10: 1/72 & smaller Tracked

First: Maus, Rob Teubert

Second: M4A3, Terry Barrow

Third: M113 Fire Support Vehicle, Jarrod Booth

D-11: 1/72 & smaller wheeled

First: M1126 Stryker, Kent Kirkpatrick

Second: Pak43/41 Barndoor, Edward St. Denis

Third: KFZ 70 Personnel Carrier, Dylan Stockman

E-1: Juniors

First: Hetzer, Christian Filipina

Second: War of the Worlds, Garrett Matchek

Third: Tiger I, Dylan Stockman

F-1: Figures, 54mm & smaller

First: Helping the Wounded, Bernard Harris

Second: Belgian Bicyclist, Rob Teubert

Third: Lone Trooper, Chris Patterson

F-2: Figures, 55mm & larger

First: Netherlands Musketeer, Rick Brownlee

Second: Confederate Bugler, Rick Edens

Third: Sam Elliott as Gen. Bofford, Scott Raisbeck

G-1A: Diorama, small base, tracked & wheeled vehicles

First: Where are the Americans, Greg Metge

Second: Hey New Blood, George Redden

Third: King Tiger and Jagtiger, Paul Sarbacker

G-1B; Diorama, small base, all others

First: KC-97J/B-47 Aerial Refueling, Ron Denning

Second: Carantan 1944, Rick Edens

Third: Star Wars AT-AT, Brian Lloyd

G-2: Diorama, large base

First: Railroad Diorama, Daryl Rhodes

Second: Kurt Meyer at Mariupol, Greg Metge

Third: The Forgotten, George Redden

H-1: Spacecraft & Sci/Fi

First: AT-ST, Ed Burgess

Second: Tie Interceptor, Mark Randall

Third: Millenium Falcon, Paul Heaberun

J-1: Naval

First: USS Jaccard, Richard Sliwka

Second: USS Virginia, Carl Musselman

Third: IJN Shinano, Charug Scardon

K-1: Dinosaurs, Humor, Fictional

First: Porsche 935 Engine, Scott Adams

Second: Nosferatu, Paul Kester

Third: Draco Dragon, Alisha Wile

K-2: Scratchbuilt

First: Go-Kart, Alyn Loya

Second: 1942 Hobart Weldmobile, Danny Downs

Third: British MKIV Male, Ron Denning

K-3, Out of the Box

First: KDO Flak 40 Rangefinder, Ross Petra

Second: 88mm Flak 36, Joe Lotz

Third: 80 ft Elco PT-109, Richard Sliwka

Contest Theme Winner (In the Movies): HMS Bounty, Oren Long

Best Aircraft: French Potez, Bill Pettyjohn

Best Automotive: Honda Formula Racer, Ken Leslie

Best Armor: Panther G Late, Scott Hoffland

Best Figure: Netherlands Musketeer, Rick Brownlee

Best Diorama: Railroad Diorama, Daryl Rhoades

Best Naval: USS Jaccard, Richard Sliwka

Best Space/Sci-Fi: AT-ST, Ed Burgess

Best Miscellaneous: Go-Kart, Alyn Loya

Best of Show: Honda Formula Racer, Ken Leslie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...