Jump to content

Recommended Posts

I'll use this block to list the Golf Medal winners....unfortunately, time didn't allow us to get pics of all of them; something we hope to remedy next year!

1) David Neely- 1/48 I-16 type 10 Rata

2) Junior, Robert Morgan- “1/72 Crossroads Diorama

3) Junior, Jackson Sellers- 1/35 Leopard 1 tank

4) John Bishop- 1/72 DO-17

5) Andy Mason- 1/48 A-4 Skyhawk collection

6) Stuart Kane- 1/35 “Vehicles of the IDF” collection

7) Tom White- 1/24 1930 Model Coupe

8- Butch Bryan- Star Trek ship USS Shayu

9) Steve Arthur- 1/16 Tiger 1 (late) diorama

10) Randy Riley (2)- “Stranger Sounds” diorama & 1/35 Col. Mike Kirby figure

11) Bill Cruz- 1/700 IJN Sub Chaser

12) Doug Hamilton- 1/350 Steam Packet Boat

13) Mark Alkas- 1/350 RN Destroyer

14) Roger Page- 1/350 BB Montana

15) Lorenzo Vallebono- 1/350 Italian Sub

16) George Arnas- 1/24 Viking Ship

17) Erin Lantz (2)- “Jesta” fighting Suit & Char Kick diorama

18)-Mark Sprayberry (3)- Boudica; Spartan Hoplite; Beggars figures

19) Mathew Cunningham (2)- 1/24 ’57 Ford Custom & 1/24 ’47 Chevy

20) James Marshall (2)- 1/24 ’66 VW Beetle & ’66 Chevy Fleetside

21) Jim liquor- 1/35 Mekava 3

22) Jason Grenot- 1/35 King Tiger

23) Wayne Stevens- 1/24 Peterbuilt Rollback truck

24) Speedy Gonzalez- 1/24 ’72 Can AM Racer

25) Rick Scott-1/24 ’49 Mercury

26) David Stankel- 1/48 F-4J Phantom diorama

27) Ken Hamilton- 1/24 School Bus Camper diorama

28) John Grenot- 1/35 M1A1 Abrams

 

 

I'll post the Specials and Best Ofs below....

 

GIL :smiley16:

 

 

 

Edited by ghodges
Link to post
Share on other sites

Ok....Starting with the 4 Specials and the Theme award....

Rick Scott won Best Gloss Finish for his /49 Merc Custom

100_8668.thumb.JPG.1ae0184d7b5b8b91f681a2077e5e7b12.JPG

1024682478_BestGlossFinish.thumb.jpg.87dcb3083887dcb32753f1e7af1e8172.jpg

Best Camouflaged Model was won by David Neely for his I-16 Rata...

100_8669.thumb.JPG.7e0f656cd20c3d94e212771d46f8f3dd.JPG

859536951_BestAircraft.thumb.jpg.02d87a6e9138aff7f50b5ee82668416e.jpg

Best Natural Metal Finish went to Ken Friend for his 1/32 F-86 D

100_8670.thumb.JPG.a4b76ea1efe1e37c3a27ffad3ab1f72c.JPG

1777501967_BestNMF.thumb.jpg.4c875072b63af83034bbf3dea822fd77.jpg

Best Detailed Model went to wayne Stevens for his '70 ProMod 'Cuda

100_8671.thumb.JPG.2c4eca7af500a70ba1b850e1ac6345a2.JPG

1409429588_Bestdetailedmodel.thumb.jpg.b7a898999e277296c7963328e0a1a508.jpg

Best 50 Shades of Modeling Blues 2020 theme award went to Bill Giles (no pic of him, he left early) for his "Just Needs Paint" pickup truck

1439190273_Best50ShadesofModelingBlues.jpg.ab3c83afa2df79963b992203c546f646.jpg

Best Of's to follow....

GIL :smiley16:

 

Edited by ghodges
Link to post
Share on other sites

And the 7 Division Best Ofs....

David Neely's 1/48 I-16 Rata won Best Aircraft

100_8672.thumb.JPG.5ef4f8f2dc148e7e90cfd9f4503c9fc4.JPG400041233_BestAircraft.thumb.jpg.cb473ac557b3e0936ce3e2ff1fb5a966.jpg

Best Armor went to John Grenot for his M1A1 Abrams tank

100_8673.thumb.JPG.8ab1c2aae465133f1bd2c88556ec1e21.JPG102568999_BestArmormodel.thumb.jpg.f56d781c00fb185c6e6dc60ae72a1fdf.jpg

Best Automotive went to Mathew Cunningham for his 1/24 '57 Ford Custom

100_8674.thumb.JPG.c14c6f22403fa3232476115926085bd2.JPG1907729562_BestAutomotive.thumb.jpg.0613f2b5073377f29d5fe0e061dca8e2.jpg

Best Nautical went to George Arnan for his Viking Ship

100_8675.thumb.JPG.baa479de97a297b536fbd4c10898fb02.JPG65935714_BestNautical.thumb.jpg.3179836a5b57e0a5b1c0ffa6e2c632d1.jpg

Best Figure went to Mark Sprayberry for his 1/35 Spartan Hoplite figure 100_8676.thumb.JPG.71b652bd486145ec63c83c1b41d3cb83.JPG

1975577080_BestFigure.thumb.jpg.12dffc0b5a2968bc1a7b41960dbe35a0.jpg

Best Space/Sci-Fi model went to Butch Bryan for his USS Shayu

100_8677.thumb.JPG.7e25fab31d9f7a9897612c99468fb595.JPG

1162577566_BestSpace-Sci-Fi.thumb.jpg.d4c1b057055d2eb9de7e16ffb64e5c03.jpg

Best Diorama went to Steve Arthur for his 1/16 Tiger 1 (late) "Viller's Bocage" diorama

100_8678.thumb.JPG.7ed6a3a532a15d255f6350dbfd932e1d.JPG

1783092375_BestDioramatopview.jpg.84d0ec6082d8068693139d4c2e6a1f5f.jpg

Finishing with the  BIG winners below....

Gil :smiley16:

 

 

 

 

Edited by ghodges
Link to post
Share on other sites

And the BIG winners....

BEST JUNIOR MODEL went to Robert Morgan....however, he (and his entry) had to leave early, so no pic of him or his very nice diorama "Crossroads"....

Most Popular AND JUDGE'S GRAND AWARD went to George Arnan for his Viking Ship....

100_8680.thumb.JPG.d4345efe423f27aba2bb0589cf322afb.JPG

84901652_10157250920309039_5766085004668960768_n.jpg.e6705ecd8fc452b65a14692206465c37.jpg1354585581_BestShipJudgesGrandAward.jpg.347e862be57c8a3d2ce543d6733a6f7b.jpg1383981913_BestNautical.thumb.jpg.cd88870771ab26dcd50be80acabbe503.jpg

Gil :smiley16:

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...